A depresszióról részletesen

szerző: Dr. Zsuga Judit, pszichoterapeuta - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

A depresszió mára gyakori betegséggé vált, amely világszerte legalább 300 millió embert érint. Kezeletlen esetben a depresszió egy lefelé menő spirált eredményezhet, amely végén a rokkantság, az önellátási képtelenség, sőt akár az öngyilkosság is állhat.

A téma cikkei

Áttekintés
7/1 A depresszió - Bevezető
7/2 A depresszió okai
7/3 A depresszió tünetei
7/4 A depresszió típusai

Élet depresszióval
7/5 Mik a kezelési lehetőségek?
7/6 Hogyan érezhetném jobban magam?
7/7 A család szerepe a gyógyulásban

Korábban sokan a depressziót inkább jellemhibának vagy gyengeségnek gondolták. A depresszió azonban sokkal több, mint egy kis sopánkodás vagy rossz hangulat.

Ma már közismert, hogy a depresszió betegség, aminek megvan a biológiai és neurobiokémiai háttere. A depresszió a hangulatzavarok legsúlyosabb formája, ami a hangulaton kívül befolyásolja a beteg közérzetét, gondolatait, érzéseit, viselkedését és a fizikai állapotát is. Az érintett betegek folyamatos rossz hangulattal küzdenek, képtelenek örülni azoknak a dolgoknak, amiknek korábban, rendszerint elvesztik az érdeklődésüket minden olyan tevékenység iránt is, amit azelőtt élveztek. Mindez változatos testi és pszichés tünetekkel társul.

Különféle okok állhatnak a háttérben

A depresszió kiváltó oka máig nem ismert. Valószínű, hogy összetett kiindulópontja van, amelyben környezeti, biológiai hatások, genetikai hajlam és pszichológiai ok is közrejátszik. A modern tudomány az agy biokémiai egyensúlyzavarát tartja érte felelősnek. Annak ellenére, hogy a kiváltó ok egyértelműen nem tisztázott, jól kezelhető, kontrollálható betegségről van szó.

Néha egy stresszt okozó életesemény provokálja a depresszió kialakulását, de jelentkezhet minden megelőző, azonosítható ok nélkül is.

Bővebben A depresszió kiváltó okairól itt írtunk

Kiket érint leggyakrabban?

A depresszió a lakosság 6-10 százalékát érinti. Bármely életkorban jelentkezhet, de általában 40 éves kor körül diagnosztizálják, a betegek több mint felénél pedig 20 és 50 éves kor között jelentkeznek az első tünetek - az utóbbi években azonban ez egyre fiatalabb korra tolódik. A nőknél kétszer olyan gyakori, mint a férfiaknál - minden ötödik nőnél előfordul élete során. Depresszió a gyerekeknél apátia formájában, tinédzser és korai felnőttkorban viselkedési problémák, időskorban pedig pszichoszomatikus tünetekként jelentkezik.

A depresszió hullámzó lefolyást mutat, a hullámvölgyeket depressziós epizódoknak nevezzük. Ha csak egy depressziós epizód jelentkezik egy ember életében, azt még nem tekintjük depressziónak.

Jelentős teher az egyénnek, a családnak és a társadalomnak is

A depresszió nagymértékben terheli az egyént és a családokat. A fejlett országokban manapság a depresszió a leggyakoribb oka a munkahelyi hiányzásoknak. Emellett tény az is, hogy a depresszióval élő betegek sokkal fogékonyabbak más betegségekre (pl. magas vérnyomás, cukorbetegség, daganatok), így az egészségügyi ellátórendszer számára is pluszterhet jelent a leggyakoribb pszichés betegség.

A legfőbb veszély a kezeletlen betegeket fenyegeti

Sajnos igen gyakori, hogy a depressziót nem ismerik fel időben. Kezeletlen esetben azonban a depresszió egy jellegeztes lefelé menő spirált eredményezhet, mely végén a rokkantság, az önellátási képtelenség és akár az öngyilkosság is állhat. A tartós, kezeletlen hangulatzavar a teljesítmény, a munkaképesség csökkenéséhez vezet, és később valóban létező testi, fizikai tüneteket is előidéz, mint például a magas vérnyomás, cukorbetegség és különféle daganatos betegségek. Azoknál a depressziós személyeknél, akik nem részesülnek megfelelő kezelésben, 50-60%-uknál egy éven belül újabb depressziós epizód fordulhat elő.

Az öngyilkosok 70 százalékáról derül ki, hogy depressziós. A pszichiáterek közül sokan egyenesen az öngyilkosság előszobájának tekintik ezt a betegséget. A nők gyakrabban kísérlenek meg öngyilkosságot, azonban a férfiak sokkal nagyobb valószínűséggel sikeresek az öngyilkosság kivitelezésében (a sikeres öngyilkosságok négyszer gyakoribbak a férfiaknál). Leginkább a 70 év feletti férfiakra jellemző, hogy önkezükkel vetnek véget életüknek.

Bizonyos figyelmeztető jelek utalhatnak a súlyos depresszió jelenlétére és az öngyilkossági szándékra. Minden öngyilkosságra utaló fenyegetőzést komolyan kell venni, még akkor is, hogy ha a beteget a depresszió miatt már kezelik!

Bővebben Megakadályozható lenne az öngyilkosság? Mit tegyünk?

Mikor fontos, hogy orvoshoz forduljunk?

Ha azt veszi észre, hogy már egyáltalán nem érdekli Önt azok a tevékenységek, amelyeket korábban élvezett, ha szomorúnak érzi magát, tehetetlennek, fáradtnak, vagy értéktelennek, illetve, ha étkezési és alvási szokásai nagymértékben megváltoztak, forduljon orvosához, hogy eldöntsék, fennáll-e Önnél a depresszió. Ha ismer valakit, akinél észleli a depresszió tüneteit, biztassa szakember segítségének igénybevételére.

Szerencsére olyan gyógyszerek állnak rendelkezésre, amelyek biztonságosak és hatékonyak, még a legsúlyosabb formákban is. A megfelelő kezelés segítségével a legsúlyosabb depresszió is kezelhető, sőt általában néhány héten, komplikáltabb esetben néhány hónapon belül a beteg visszatérhet normális napi tevékenységéhez.

Önnek ajánljuk Híres emberek, akik depresszióval éltek

Dr. Zsuga Judit

Forrás: WEBBeteg összeállítás
MTI - Rihmer Zoltán
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Pálvölgyi Rita

Dr. Pálvölgyi Rita

Pszichiáter, pszichoterapeuta

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tolvay Katalin

Dr. Tolvay Katalin

Pszichiáter

Debrecen

Cikkajánló

OSZAR »