A passzív dohányzás áldozatai

Medipress
megjelent:

Egy új tanulmány szerint, szerte a világon évente több mint hatszázezren halnak meg a passzív dohányzás következtében. A tanulmányt a Svéd Nemzeti Egészségügyi és Jóléti Bizottság valamint a Bloomberg Philantropies finanszírozta, és a Lancet című brit, egészségügyi lapban jelent meg.

A kutatók 2004-ig visszamenőleg 192 ország adatait elemezték ki, és azt találták, hogy a gyerekek negyven százaléka, a nemdohányzó nőknek és férfiaknak pedig több mint harminc százaléka rendszeresen ki van téve a dohányfüstnek.

A tudósok úgy becsülik, hogy a passzív dohányzás következtében beálló halálesetek közül évente nagyjából 379 000-et okoz szívbetegség, 165 000-et a légúti megbetegedések, 36 900-at az asztma és 21 400-at a tüdőrák. Ezek összesen a világ haláleseteinek egy százalékát teszik ki.

A passzív dohányzás hatásai

A passzív dohányzásnak hangsúlyozottan hatása van a légzési paraméterekre, amely jobban elősegíti az asztma és az állandó nehézlégzés kialakulását, mint más allergiák. A passzív dohányzás kevésbé ismert hatása

Armando Peruga, a tanulmány vezetője elmondta, hogy a WHO különösen aggódik amiatt a 165 000 gyerek miatt, akik a passzív dohányzással összefüggő légúti fertőzésekben halnak meg, főleg Dél- Kelet-Ázsiában és Afrikában.

A fertőző betegségek és a passzív dohányzás nagyon veszélyes párosítás – folytatta Peruga. Azok a gyerekek, akiknek dohányoznak a szülei, nagyobb eséllyel vannak kitéve a hirtelen csecsemőhalálnak, gyakrabban fordul elő náluk fülfertőzés, tüdőgyulladás, hörghurut és asztma, valamint a tüdejük is lassabban nőhet.

Peruga és kollégái úgy találták, hogy főleg Európában és Ázsiában vannak kitéve az emberek a passzív dohányzásnak, a legalacsonyabb arányban pedig Amerikában, a Kelet- Mediterrán térségben és Afrikában.

Tiltott dohányzás a nyilvános helyeken

Sok nyugati országban már betiltották a dohányzást a nyilvános helyeken, és a szakértők szerint további szigorításokat már nehéz lenne hozni. Heather Wipfli, a Los Angeles-i University of Southern California munkatársa szerint, ha még több nyilvános helyen betiltanák a dohányzást és felvilágosító előadásokat tartanának, meg lehetne győzni az embereket arról, hogy otthon se dohányozzanak.

Angliában a Brit Tüdő Alapítvány (British Lung Foundation) már benyújtott egy petíciót a kormánynak, hogy tiltsák be a dohányzást az autókban. Helena Shovelton, az alapítvány elnöke szerint a dohányzó szülők általában alábecsülik azt a veszélyt, aminek kiteszik gyerekeiket rossz szokásukkal, hiszen egyikük sem hagyná egyedül a gyerekét valahol az országút közepén, de minden gond nélkül rágyújtanak a jelenlétükben.

Kik és mikor?

A dohányosok többsége jellemzően 10-13 éves korban kezd el cigarettázni. Felmérések szerint a korosztály harmada, fele elismeri, hogy legalább alkalomszerűen cigarettázik. Korábban erős férfi dominancia volt tapasztalható a dohányosok körében, azonban az utóbbi évtizedekben a nők körében is egyre inkább divat a dohányzás, talán az egyenjogúság iránti igény egyik vadhajtásaként. Így fordulhat elő, hogy míg férfiaknál mérsékelt csökkenés észlelhető a dohányosok számában, addig a nők körében inkább emelkedett a dohányosok száma. Míg Magyarországon az 1980-as években a férfiak majd 50 százaléka dohányzott, a nőknek ugyanakkor csak kb. 20 százaléka, addig napjainkra a férfiak kb. 30-40 százaléka, a nők 25-30 százaléka cigarettázik, miközben évek óta hazánk áll a tüdőrákos halálozási lista élén. Szenvedélyek rabságában

(Medipress)

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Kovácsics Bernadett

Kovácsics Bernadett

Szenvedélybetegségekkel foglalkozó szakember

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Nagy Zsolt PhD

Nagy Zsolt PhD

Addiktológus

Budapest

Cikkajánló

OSZAR »